F5 Dergi - Etiket: JavaScript

JavaScript ve Knockout.js ile MVVM

Knockout.js nedir ve web ortamında nasıl dinamik arayüz geliştirmede kullanılır, basit ama çalışan örneklerle inceleyelim.


jQuery gibi JavaScript dosyalarını dışarıdan yüklerken uygulanabilecek bir teknik

Web sayfalarınıza jQuery gibi kütüphaneleri Microsoft veya Google CDN sunucularından yüklüyorsanız, sayfalarınızın bu yükleme gerçekleşmese de başarılı bir şekilde çalışması için bu tekniği kullanmalısınız.


JavaScript Kapanımları ve Kendini Çağıran Fonksiyonlar

JavaScript dilindeki kapanım (closure) kavramını en kısa şekilde izah etmek herhalde fonksiyon içinde fonksiyon tekniği ile dış etkenlere karşı korunmalı modüler yapılar oluşturmak tanımı ile mümkün olur. Programcılar olarak bazen hal ve durum takibi amacıyla yazdığımız JavaScript fonksiyonlarının dışında global kapsamlı değişkenler yaratırız


Modernizr nedir? Nasıl kullanılır?

Internet Explorer 9, Firefox, Google Chrome, Safari vb. gibi modern internet tarayıcıları tarafından artarak desteklenen HTML5 ve CSS3 özelliklerinin web sitelerinde kullanılmaya başlanması beraberinde birtakım potansiyel problemler de getirmektedir.


Çevrim dışı (offline) çalışabilen web uygulamaları

HTML5 uyumlu tarayıcılar tarafından desteklenen bir takım özellikler yardımıyla çevrim dışı da çalışabilen web uygulamaları geliştirme... Bellek Bildirim (Cache Manifest) nedir?


JavaScript ile Nesne Yönelimli Programlama

JavaScript ve nesne yönelimli programlama prensipleriyle nasıl modüler, yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilir JavaScript yazılımları üretebiliriz bunu inceliyoruz.
F5 Dergi © 2019