Office 2013, Office 365 ve SharePoint 2013 ve yeni "app" modeli...


11 Eylül 2012     Etiketler: .NET Microsoft Office2013 Office365 SharePoint2013

Şu sıralar 'Preview' aşamasında olan Microsoft'un yeni nesil ofis otomasyon ürünlerini ve yazılımcıları yakından ilgilendiren yeni 'app' modelini tanımak, ve Office 2013, Office 365, SharePoint 2013'ü ücretsiz olarak kullanmak mümkün. Buna tarayıcı üzeriden ofis ve SharePoint uygulamaları geliştirme aracı NAPA da dahil!


İlk yapmamız gereken bir Office 365 Yazılımcı Sitesi (Office 365 Developer Site) için kayıt yaptırmak... Aşağıdaki adres aracılığıyla kayıt sayfasına ulaşabiliriz. Bu adres üzerinden yapılacak kayıtlar 'preview' müddetince ücretsizdir!

https://portal.microsoftonline.com/Signup/MainSignUp.aspx?OfferId=BB85F335-F37F-4CFB-BBE1-7E6EA37AD022&dl=DEVPACK_B_PILOT&pc=9b9d9c81-1558-4425-9e64-ed2e67c98f87

Bu adresdeki kayıt formunu doldurarak Office 365 Preview hesabımızı açabiliriz. Bu işlem sırasında "Organization name" alanına gireceğimiz değer bizim için yaratılacak Office 365 Yazılımcı Sitesinin adresini de belirleyecektir. Bu site eğer "Organization name" alanına girdiğimiz değer f5dergi ise https://f5dergi.sharepoint.com adresinde yaratılacaktır.

Hesap açma işleminin tamamlanmasıyla Office 365 Preview yönetim merkezinde (admin center) de görebileceğimiz gibi
Office 365 Yazılımcı Sitesine ilave olarak sistem birtakım site ve servisleri kullanıma hazır hale getirmek için çalışıyor olacaktır. Exchange, Identity Service, Lync, Office, Office 365 Portal ve SharePoint site ve servislerinin başarıyla yaratılmasıyla (provisioning statüsünden no issues statüsüne ulaşınca) Office 365'i kullanmaya başlayabiliriz. Bizim için yaratılan servislerin içinde Exchange 365 (Outlook mail programı, Calendar takvim ve ajanda programı ve People adres defteri ve kişi yönetimi programı), SkyDrive (Microsoft'un bulut alan servisi) ve SkyDrive ile beraber gelen Word, Excel, PowerPoint ve OneNote programlarının "bulut" versiyonlarını da kullanabiliriz.

Microsoft'un bu bulut uygulamalarını Office Web Apps şeklinde adlandırmaktadır. SkyDrive içinde bu Office Web Uygulamalarını deneyip test etmek mümkün ve çalıştırmak için sadece bir tarayıcıya ihtiyaç duyduğumuz bu web uygulamaları gerçekten çok şık ve büyük potansiyel sahibi. Bir-servis-şeklinde-yazılım (software-as-a-service) formatındaki Office Web Uygulamaları yazılım ve bilişim sektörünün geleceği açısından da ipuçlarıyla dolu!

Office 365'e kayıt yaptırınca ayrıca bir umumi (public) SharePoint sitesi de bizim için yaratılmıştır. Ana navigasyondan Sites bağlantısını takip edip, Public Website bağlantısı aracılığıyla bu web sitesine ulaşabiliriz. Bu site de http://f5dergi-public.sharepoint.com adresi üzerinde yaratılacaktır. (Burada sözünü ettiğimiz bu siteler tabii ki bize ait alan adları üzerinden de servis edilebilirler tabii ki.)


Office 365 Preview yönetim merkezi (ve Office 365 bünyesinde bizim için yaratılan diğer servisler)
Biz Office 365 Yazılımcı Sitemize geri dönelim ve yeni "app" modeli çerçevesi içinde tasarlanmış bir uygulama olan ve herhangi başka bir program kurmaya gerek duymadan tarayıcı üzerinden uygulama geliştirmeye olanak sağlayan bir uygulama olan NAPA uygulamasını SharePoint sitemize ekleyelim.
Bunun için sol navigasyon menüsünden Site Contents bağlantısına tıklayalım ve ardından önce + add an app seçeneğine sonra da sol navigasyon menüsünden SharePoint Store bağlantısına basarak kendi yazılımcı sitemiz üzerinden uygulama mağazasını sorgulayalım (bu aşamada her hangi bir uygulama listelenmemesi durumunda sayfanın sağ-üst kısmındaki dil/language seçeneğini English (United States) olarak değiştirmemiz gerekebilir).


Office 365 Yazılımcı Sitesine NAPA Uygulamasını Eklemek

Bize sunulan uygulama listesinden "Napa" Office 365 Development Tool uygulamasına tıklayalım ve açılan uygulama tanıtım sayfasında ADD IT düğmesine tıklayarak bu uygulamayı Office 365 Yazılımcı Sitemize ekleyelim (sorulması halinde Trust It seçeneğini seçerek uygulamayı onaylayalım gerekli erişim haklarını tanımış olalım).

Şimdi Office 365 Yazılımcı Sitemizin ana sayfasında yer alan ilk ikon olan "Get tools to build apps" bağlantısına tıkladığımızda https://www.napacloudapp.com/ adresine yönlendiriliyor olamamız gerekir.


Bu aşamada artık Office 365 Yazılımcı Sitemiz ve Napa aracılığıyla Office ve SharePoint için yeni "app" modeli ile uygulama geliştirebiliriz.
Bunu başka bir makalede inceleyeceğiz, pek yakında!

Yorumlar


azure yorum
f5 @ 12.09.2012 22:55:37

iyiymiş
f5 @ 13.09.2012 01:26:15

Sizin yorumunuz

Email


AdınızF5 Dergi © 2019