jQuery gibi JavaScript dosyalarını dışarıdan yüklerken uygulanabilecek bir teknik


23 Mayıs 2012     Etiketler: jQuery JavaScript

Web sayfalarınıza jQuery gibi kütüphaneleri Microsoft veya Google CDN sunucularından yüklüyorsanız, sayfalarınızın bu yükleme gerçekleşmese de başarılı bir şekilde çalışması için bu tekniği kullanmalısınız.


Performans kazanımı ve sunucularımız üzerindeki yükü azaltma amacı ile jQuery gibi popüler kütüphaneleri şu şekilde yükleyebiliriz:Yukarıdaki kod parçacığı jQuery 1.7.2'in minimize edilmiş halini Microsoft'un CDN sunucusundan yüklemektedir. Bu teknik agresif ön bellek (cache) optimizasyonu yapılmış CDN sunucuları aracılığıyla normalden biraz daha çabuk yükleyecek ve hatta kullanıcının bir önceki ziyaret ettiği site de aynı CDN'den aynı dosyayı yüklemişse dosya direkt olarak tarayıcının ön belleğinden yükleneceği için optimum performans sağlayacaktır.Ancak Microsoft'un (ya da Google'un) sunucusunda meydana gelebilecek bir problemden dolayı bu yükleme gerçekleşmezse, sayfamız hataya düşecektir. Bu durumu kendi sunucumuzda tutacağımız lokal bir yedek dosya ile aşağıdaki şekilde çözebiliriz.
Burada ilk satır çalışıp jquery-1.7.2.min.js dosyasını başarılı bir şekilde yüklerse, ikinci satırdaki yükleme gerçekleşmeyecektir.

Eğer ilk satır bir şekilde başarısız olursa window.jQuery nothing veya undefined olacağından document.write('
Yorumlar


ise yarar
Pragmalinq @ 26.06.2012 10:58:44

süperr...
mtemel123 @ 2.08.2012 22:56:49

Sizin yorumunuz

Email


AdınızF5 Dergi © 2019